TÜTSÜLER

Tütsülerin tarihi çok eskiye dayanır ve tarih boyunca çok çeşitli sebeplerle kullanılmıştır. Kimi zaman dini törenlerde kullanılmıştır, kimi zaman etrafın güzel kokması için ve kimi zaman da büyülerde kullanılarak devam etmiştir varlığı. Eski dönemlerde tütsüler hasta olan ve özellikle sara hastalarında kullanılmıştır. Bazı çeşit tütsüler ise sinir hastalıklarının tedavisinde sıklıkla kullanılmıştır. Tütsüler çoğunlukla bitki kurularından hazırlandığı ve yapıldığı bilinmektedir. Fakat okunan ve işlemden geçirilmiş hayvan kemiklerinden de yapıldığını öne sürülmektedir.

Tütsülerin genellikle bitkilerden yapıldığını yukarıda söylemiştik. Bitkilerden yapılan bu tütsüler ile ortama farklı bir enerji akımı sağlanabilir. Kimi hastalıklarda tütsüler de kullanılmaktadır, sağlığa faydalı tütsülerden söz edecek olursak eğer , adaçayı tütsüsü ile ortamdaki negatif enerjiyi dağıtabilir ve sonrasında rahatlayabiliriz, bu tütsünün yanında yine rahatlatan üzerlik tohumundan yapılan tütsü vardır ve bundan yapılan tütsünün ayrı bir yeri vardır, büyü ve metafizik varlıklardan kurtulmada kullanılan yöntemlerden biride üzerlik tohumundan yapılan tütsüdür ve sıklıkla bu tütsü kullanılmaktadır. nazar olduğuna inanıldığı zamanda yine bu tütsünün kullanıldığı bilinmektedir. Evinizi negatif olan tüm enerjilerden korumak isteyen kişiler genellikle bu tütsüleri yakarak evde dolaşırlar ve bunlar yapılırken felak ve nas surelerinin okunması tavsiye edilir. Bunu bir defa değil de ne zaman gerekli görülürse o zaman yapılması doğru olacaktır.

Sardal ağacının ve limon un karışımından yapılan yardley tütsüsü son derece rahatlatıcı olmakla beraber başarının sembolü olarak kabul edilmiştir. Bunun yanı sıra hipnoz seanslarında da kullanılmaktadır. bir diğeri ise güllerden yapılan tütsülerdir, en çok dualar yapılırken kullanılır şifa vericidir ve korku terapilerinde de sıklıkla kullanılır. Portakal çiçeklerinden yapılan tütsüler ise yine çok rahatlatıcı olur ve kulak burun boğaz için oldukça faydalı olduğu bilinmektedir. Yine yasemin çiçeğinden yapılan tütsülerde oldukça rahatlatıcı olur ve sinirlere iyi gelmektedir.

Yukarıda açıkladığımız gibi bir çok bitki çeşidi var ve bunlardan yapılan tütsü çeşitleri de oldukça fazladır, her bitkinin ve bunlardan yapılan tütsülerin insan üzerinde olumlu ve ya olumsuz etkileri bulunmaktadır. Ortama güzel kokular vererek ve insanları rahatlatan yönleriyle tütsüler insanların hayatında vazgeçilmez olmuştur.

bir yorum bırakın