TÜTSÜ NEDİR?

Tütsü dediğimiz şey bitkilerin kurutulmasından elde edilen ve yakıldığında bulunduğu ortama koku veren bir maddedir. insanlar tütsüleri çok farklı amaçlar ile kullanmaktadır. Ruhumuzu rahatlatmak için tütsülerin kullanılması çok eski dönemlere dayanmaktadır. Tarih boyunca tütsüler farklı amaçlar için yapılmış ve kullanılmıştır. Kimi zaman hastalıktan kurtulmak kimi zaman ortamın havasını ve kokusunu değiştirmek için ve kimi zamanda ortamı negatif olan her şeyden arındırmak için tütsü yakmaya başvurulmuştur. Eski dönemlerde hastalık için kullanılan tütsülerde bitkiden çok havyan kemikleri kullanılmış. Yine ortamın kokusunu değiştirmek için bitkilerden tütsü yapılmıştır, her bitkinin kendine has bir kokusu vardır ve her bitkinin kendine göre etkisi de vardır.

Ruhumuzu rahatlan tütsülerden bahsedecek olursak ilk sırada nane ve lavanta tütsüleri ilk sırada yer alır. Nane tütsüsü uykusuzluk problemi ve sorunu olanlara ve stresli olan kişilere rahatlık verecektir. Lavanta yine rahatlatıcı özelliğinden dolayı çok fazla tercih edilmektedir. Depresyonda olan kişilere çok iyi gelmektedir. Yine amber den yapılan tütsüler de çok iyi ruhu ve bedeni rahatlatan tütsüler arasındadır. Yatıştırıcı etkisi vardır ve yine cinsel dürtüleri yoğunlaştırır. Bu tütsü tercihen yemek odasında ve oturma odasında kullanılır.

Ruhu rahatlatmak için kullanılan bir diğer tütsü ise üzerlik tohumu ve çörek otu tütsüsüdür. Bir ortamda negatif enerji varsa , nazar varsa , ya da bedensiz varlıkların olduğuna inanılıyorsa bu tütsülerden yararlanılır. Bu tütsüler yakılarak dua eşliğinde büyün ortam gezdirilir. Bunlar yapılarak ortam rahatlatıldığında doğal olarak kişinin ruhu da rahatlamış olur. Bu yüzden bu tütsüler sıklıkla kullanılır. Kişi bulunduğu ortamda rahat olduğunda kendini iyi hissedecektir, bunda tütsülerin etkisi büyük rol oynar ve her dönemde tütsüler var olmuştur ve insanlar tarafından kullanılmıştır. Her insanın hoşlandığı bir koku vardır mutlaka ve o kokuyu tercih edecektir. Nane tütsüsü çok rahatlatıcı olmasına rağmen sevmeyen kişiler buluyor, yine lavantanın verdiği rahatlatıcı etkiyi herkesin bilmesine rağmen lavantayı her insan sevmez ve tercih etmez. Kişinin zevkine göre seçeceği birçok tütsü vardır. Her insanı rahatlatan tütsü de farklıdır, kişi kendisini rahatlatan tütsüyü bulup mutlaka onu kullanmalıdır. Kişinin ruhunun rahatlaması için tütsülerin önemli bir yeri vardır.

bir yorum bırakın