TÜTSÜ NE İŞE YARAR?

Tütsüler birçok çalışma için kullanılmış ve hala kullanılmaktadır. tütsüler havas ilminde de yer almaktadır, havas alimleri meditasyon çalışmalarında yine tütsüler yardımıyla yapmaktadırl.Tarih boyunca tütsüler farklı amaçlar için yapılmış ve kullanılmıştır. Kimi zaman hastalıktan kurtulmak kimi zaman ortamın havasını ve kokusunu değiştirmek için ve bazen de ortamı negatif olan her şeyden arındırmak için tütsü yakma yoluna başvurulmuştur. Eski dönemlerde hastalık için kullanılan tütsülerde bitkiden çok havyan kemikleri kullanılmıştır. Yine ortamın kokusunu değiştirmek için bitki tütsüleri yapılmıştır, her bitkinin kendine göre bir kokusu vardır ve her bitkinin kendine göre etkisi de vardır.

Ruhumuzu rahatlatan tütsülerin başında nane ve lavanta tütsüleri ilk sırada yer alır. Nane tütsüsü uykusuzluk problemi çekenlere ve stresli olan kişilere elbette rahatlık verecektir. Lavanta yine rahatlatıcı özelliğinden dolayı tercih edilmektedir. Depresyonda olan ve yine bu gibi sorunları olan kişilere çok iyi gelmektedir. Yine amber den yapılan tütsüler de çok iyi ruhu ve bedeni rahatlatan tütsülerdendir. Yatıştırıcı etkisi vardır cinsel dürtüleri de arttırmaktadır. Bu tütsü tercihen yemek odasında ve oturma odasında kullanılır.

Ruhu rahatlatmak için kullanılan bir diğer tütsü çeşidi ise üzerlik tohumu ve çörek otu tütsü grubudur. Bunlar daha çok kötülüklerden arınmak için tercih edilir. Bir ortamda negatif enerji varsa , nazar varsa , ya da bedensiz varlıkların olduğuna inanılıyorsa ve ya düşünülüyorsa bu tütsülerden yararlanılır. Bu tütsüler yakılarak dua eşliğinde ortamlarda gezdirilir. Bunlar yapılarak ortam rahatlatıldığında doğal olarak kişinin ruhu da rahatlamış oluyor. Bu yüzden bu tütsüler sık sık kullanılır. Kişi bulunduğu ortamda eğer rahat olursa kendini iyi hissedecektir, bunda tütsülerin etkisi büyük rol oynar , her dönemde tütsüler var olmuştur ve kullanılmıştır. Her insanın hoşlandığı bir koku mutlaka vardır ve o kokuyu tercih edecektir. Nane tütsüsü çok rahatlatıcı olmasına karşın sevmeyen kişiler olabiliyor, yine lavantanın verdiği rahatlatıcı etkiyi herkesin bilmesine rağmen lavantayı her insan sevmez ve tercih etmez. Kişinin zevkine göre seçeceği birden fazla tütsü çeşidi vardır. Her insanı rahatlatan tütsü de farklıdır, kişi kendisini rahatlatan tütsüyü bulup mutlaka onu kullanmalıdır. Kişinin ruhunun rahatlaması için tütsülerin önemli bir yeri vardır.

bir yorum bırakın