TÜTSÜ NASIL YAPILIR?

Tütsüler çok eski tarihler boyunca sıkça kullanılmış bir yardımcı çalışmadır. Tütsüler kullanılış amaçlarına göre çeşitlilik gösterir. Tütsünün ilk çıktığı zamanlarda ve aynı zamanda dönemlerde şifa amacı ile hayvan kemikleri dahi kullanılıyordu. Bildiğimiz tütsüler ise bitkiler kurutularak yapılmaktadır. Her bitkinin etkisi ve kokusu farklıdır. Bazı bitkiler şifa vermektedir ve insan şifa bulmak için bu tütsülerden faydalanmıştır. her hangi bir tütsünün yapılması için bitkinin kurutulması gerekir elbette

Yukarıda dediğimiz gibi her bitkinin kendine has kokusu olur ve etkisi faklıdır. Kişi şifa amaçlı mı kullanmak istiyor, yoksa sadece güzel kokmasından dolayı mı İstiyor, bunu öğrenmek gerekir. bir çok bitki çeşidi ve bu bitkilerden yapılan tütsüler vardır. Bunları bir örnek ile açıklarsak eğer, nane ve lavantadan yapılan tütsüler genel olarak rahatlatma amacı ile yapılan ve aynı zamanda yakılan tütsülerdir. Şifa amaçlı yapılıyor ise çörek otu ve üzerlik tohumundan yapılan tütsülerden yararlanılır. Bu tüsüler ortama ve kişiye ruhsal açıdan şifa verir negatif enerji ve ya enerjilerden arındırılır. Bu tüsüler şifa amaçlı yapılırken aynı zamanda arınmak için yapılan tütsülerdir.

Peki bir tütsü nasıl yapılır. Aslında tütsü yapmak çok kolay bir çalışmadır. Öncelikle marangozhane den alınan ince çekilmiş bir talaş, ağaçlardan elde edebileceğimiz sakız ya da reçineler, gerisi kişinin ne ve hangi amaçla tütsüyü yapmak istediğine kalıyor. Kişi rahatlamak amacı ile yapmak istiyorsa nane ve ya lavanta gibi aromalar tercih edebilmektedir. Bir arınma ve ya şifa amaçlı yapmak istiyor ise çörekotu ve üzerlik tohumunu çok rahatlıkla kullanabilir. Tütsü yapmak isteyen her kişi tercih edeceği bitkileri bulduktan sonra gerisi kolay, aynı zamanda tercih edilen bitkilerin yağları da kullanılabilir. Kişi bu malzemeleri kulak memesi kıvamına getirdikten sonra bulacağı bir çöp şiş in etrafına sararak bir tütsü elde etmiş olacaktır. Tütsü yapımı çok kolay olsa da etkisi insana oldukça çok fazladır. Tarihten günümüze kadar insanlar tütsülerden hiçbir zaman vazgeçmemişlerdir. Tarihin her kısmında tütsüler varlığını korumuştur. Tütsüler sayesinde ortamlar her daim güzel kokmuştur. İnsanlar için bir rahatlama yöntemi haline gelmiştir. Herkes evinde kolaylıkla istediği tütsüyü yapabilir. Kişi sadece hangi bitkinin ne faydası var ve kişi ne istiyor buna karar vermelidir.

bir yorum bırakın