TAVŞAN AYAĞI UĞURLU MU?

Tavşan ayağının uğur getirdiğine olan inanç çok eski tarihlere kadar uzanmaktadır. İ.Ö 600 yılında Batı Avrupa da tavşan ayağı ugur getirmesi için yaygın olarak kullanılmıştır ancak bunun öncesinde tavşan ayağının yanı sıra yine tavşanın kuyruğu , kulağı ve kurutulmuş iç organları da uğur getirmesi için kullanılmıştır ama en çok tavşan ayağı kullanılmıştır ve zamanla sembol haline gelmiştir. Tavşan ayağı o dönemlerde kadınların ve tarlaların verimliliği için kullanılmıştır. Değişik ve farklı kavimlerde ise yine farklı amaçlar için kullanılmıştır. Örnek verilecek olursa Sibirya kavimlerinde çatı ,beşik , duvar ve tarlara korunma amaçlı takılırken orta Avrupa da ay, soğuk ,cinsiyet değişikliği, doğurganlık , kan ve ay başıyla ilişkilendirilmesi tavsan ayağının saygınlık kazanmasına sebep olmuştur.

Tavşan ayağının uğur getirdiğine inanan insanlar ya da toplumlar bunu bir tılsım olarak taşırlar ve bu inanca göre kişi bunu taşıdığı sürece çok şanslı olur , her isteği kabul olur fakat kaybederse bu çok büyük bir uğursuzluk anlamını taşır.o dönemler de yaşayan insanlar tavşanı ve organlarını çok değerli görmüşler ve yine orta çağ dediğimiz o tarihin en karanlık döneminde hemen hemen her evde bir tavşan ayağı olduğu rivayet edilmektedir. Tavşan ayağını kaybeden insanların lanetlendiği ve 3 günün sonunda öldüğü yine rivayetler arasındadır. bu yüzden tavşan ayağı taşıyan insanlar bu inandıkları tılsımı çok iyi korumuşlardır.

Bu inanç İslam dünyası tarafından kabul edilmemiştir. İslam dünyasında tavşan ayağı ve bu gibi nesnelere anlam yükleyen her şeyi reddeder. İslam dünyasında nesnelere anlam yüklenmez. Bu sadece tavşan ayağı ile sınırlı değil tabiki , bunun gibi daha bi çok batıl inanç vardır .Maymun eli , nazar boncuğu, ayna kırmak, kara kedi vs… bunlardan sadece bir kaçıdır. Bunlardan bazısı uğur getirirken kimisi uğursuzluk getirir batıl inançlara göre fakat İslam dünyasında hiçbirinin bir anlamı yoktur tamamen batıl inanç olarak kalmıştır. bu sebepten dolayı da tavşan ayağı uğur getirir mi sorusuna en doğru cevap tavşan ayağı uğur getirmez demek olacaktır.

bir yorum bırakın