SAĞLIĞA FAYDALI TÜTSÜLER

Tütsüler tarih boyunca çok çeşitli sebeplerle kullanılmıştır. Kimi zaman dini törenler kullanılmıştır , kimi zaman etrafın güzel kokması için ve kimi zaman da büyülerde kullanılmıştır. Eski dönemlerde tütsüler hasta olan ve özellikle sara hastalarında kullanılmıştır. Bazı tütsüler ise sinir hastalıklarının tedavisinde kullanılmıştır. Tütsüler çoğunlukla bitki kurularından yapıldığı bilinmektedir. Fakat okunan hayvan kemiklerinden de yapıldığını öne sürülmektedir.

Tütsülerin genellikle bitkilerden yapıldığını söylemiştik. Bitkilerden yapılan bu tütsüler ile ortama farklı bir enerji sağlanabilir. Kimi hastalıklarda tütsüler kullanılmaktadır, sağlığa faydalı tütsülerden bahsedersek , adaçayı tütsüsü ile ortamdaki negatif enerjiyi dağıtabilir rahatlayabiliriz, bu tütsünün yanında yine rahatlatan üzerlik tohumu vardır ve bundan yapılan tütsünün ayrı bir yeri vardır, çünkü , büyü ve metafizik varlıklardan kurtulmada kullanılan yöntemlerden biride üzerlik tohumu tütsüsüdür ve sıklıkla bu tütsü kullanılmaktadır. nazar olduğuna inanıldığı zamanda yine bu tütsünün kullanıldığı bilinmektedir. Evinizi negatif olan herseyden korumak isteyen kişiler genellikle bu tütsüleri yakarak evde dolaşırlar ve bunlar yapılırken felak ve nas surelerinin okunması tavsiye edilmektedir. Bunu bir defa değil de ne zaman gerekli görülürse o zaman yapılması doğru olacaktır.

Sardal ağacının limon un karışımından yapılan yardley tütsüsü son derece rahatlatıcı olmakla beraber başarının sembolü olarak kabul edilmiştir. Aynı zamanda hipnozlar da da kullanılmaktadır. bir diğeri ise güllerden yapılan tütsülerdir, en çok dualar yapılırken kullanılır şifa vericidir ve korku terapilerinde de sıklıkla kullanılır. Portakal çiçeklerinden yapılan tütsüler ise yine çok rahatlatıcıdır ve kulak burun boğaz için oldukça faydalı olduğu bilinmektedir. Yine yasemin çiçeğinden yapılan tütsülerde oldukça rahatlatıcı olur sinirlere iyi gelmektedir. Hastalık ve acıları yatıştırıcı özelliği bulunmaktadır.

Yukarıda açıkladığımız gibi bir çok bitki var ve bunlardan yapılan tütsü çeşitleri de oldukça fazladır, her bitkinin ve bunlardan yapılan tütsülerin ,insan üzerinde etkileri bulunmaktadır. Ortama güzel kokular vererek ve insanları rahatlatan yönleriyle tütsüler insanların hayatında vazgeçilmez hale gelmiştir. Her tütsünün ortama yaydığı enerji farklıdır. Bu yüzden hemen hemen her evde bir tütsüye rastlamak mümkündür.

bir yorum bırakın