NAZARIN KÖTÜ ETKİSİNDEN NASIL KURTULABİLİRİZ?

Nazar halk arasında göz değmesi olarak ta bilinir. Nazar, arapça bi kelime olup bakmak görmek anlamını taşır. Nazar dünyaca kabul edilmiş ve dinimizce de inanılan bir olgudur. Nazarın insan zihninin oluşturduğu dalgalar ile etrafındaki kişi ve objeleri etkilediği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. İnsan zihninin bu enerji dalgalarını kişi üzerine yoğunlaştırması nazar dediğimiz kavramı ve kuran da da bahsedilen bu olguya nazar adı verilmiştir. Kuran da ve hadislerde de nazardan söz edilmiştir.

Kişiler yoğun duygular ile birine ya da bir objeye baktığı zaman , o zihindeki enerji dalgaları o kişi ya da objeye etkileyebilir. Kişiler haset kin gibi ve ya çok fazla beğenme hisleri ile yoğunlaştığında nazar değmesi gerçekleşir. İnanışlara göre sarışın mavi gözlü ya da bal rengi göze sahip olan kişilerin nazarının daha çok değdiğine öne sürülür . bununla birlikte kahverengi ve yeşil gözlü insanların daha fazla nazara geldikleri düşünülür. Nazar değen kişi bunu nasıl anlar sorusuna cevap olarak, nazar değen kişi sürekli esnemeye başlar, başına aniden bir ağrı girer , yolda giderken ayağını burkar ,burkmasının yanında düşme dibi durumlar oluşabilir. Nazar sadece insanları etkilemez, eşyalara da değebilir, aynaya bakarken ayna çatlayabilir. Bunlara bakacak olursak nazarın ne kadar etkili olduğu görülebilir.

Nazardan korunmak için çeşitli yollar vardır. Kuran da nazar ile ilgili dualar ve bu duaların başında ise felak ve nas sureleri gelmektedir . Nazar değen kişi kalem suresinin 51. Ve 52 . ayetlerini okuyarak nazardan kurtulup rahatlayabilir. Nazar değen kişi bunları okuduğunda rahatlayacaktır. Bunun yanı sıra değişik inanışlar da vardır, mavi boncuk ve kehribar taşının nazarı yok ettiğine dair görüşler vardır. Bu taşların nazarın etkisini dağıttığına inanılmaktadır. Kişi bunları taşıyarak nazara maruz kalmaktan kurtulabilir. Bunların o enerji dalgalarını dağıttığı öne sürülmektedir.

Daha önce belirttiğimiz gibi nazar çok etkili ve aynı zamanda zarar verebilen bir olgudur. Kişinin kendisine nazar değdiğini anladığında belirttiğimiz duaları okuması faydalı olacaktır

bir yorum bırakın