NAZAR NASIL GEÇER?

Nazar, arapça kökenli olup bakmak görmek anlamını taşımaktadır. Nazar dünyaca kabul görmüş ve islam dünyasında da inanılan bir olgudur. Nazarın insan zihninin oluşturduğu dalgalar ile etrafındakileri etkilediği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. İnsan zihninin bu enerji dalgalarını kişi üzerine yoğunlaştırması sonucu nazar dediğimiz ve kuran da da bahsedilen bu olguya nazar adı verilmiştir. Kuran da ve hadislerde de nazardan bahsedilmiştir.

Kişiler yoğun duygular ile birine ya da bir objeye baktığında , o zihindeki enerji dalgaları o kişi ya da objeye zarar verebilir. Kişiler haset kin yada çok fazla beğenme duygularıyla yoğunlaştığında nazar değmesi gerçekleşir. İnanışlara göre sarışın mavi gözlü ya da bal rengi göze sahip olan kişilerin nazarının daha çok değdiğine inanılır . bunun yanı sıra kahverengi ve yeşil gözlü insanların daha fazla nazara geldikleri düşünülür. Nazar değen kişi bunu nasıl farkeder ? sorunusuna gelecek olursak nazar değen kişi sürekli esnemeye başlar, yada başına aniden bir ağrı girer ya da yolda giderken ayağını burkar ,burkmasının yanında düşme olayları da gerçekleşebilir. Nazar sadece insanlara değmez eşyalara da değebilir, aynaya bakarken aniden ayna çatlayabilir, bir araba kaza yapabilir. Bunlara bakacak olursak nazarın ne kadar etkili olduğu çok rahatlıkla görülebilir.

Nazardan korunmak için çeşitli yollar bulunmuştur. Kuran da nazar ile ilgili dualar vardır ve bu duaların başında ise felak ve nas sureleri gelmektedir . Nazar değen kişi kalem suresinin 51. Ve 52 . ayetlerini okuyarak ta kurtulup rahatlayabilir. Nazar değen kişi bunları okuduğunda rahatlayacaktır. Bunun yanı sıra değişik inanışlar da vardır, buna örnek verecek olursak, mavi boncuk ve kehribar taşının nazarı yok ettiğine dair görüşler vardır. Bu taşların nazarın etkisini dağıttığı düşünülmektedir. Kişi bunları takarak nazara maruz kalmaktan kurtulacaktır. Bu renlerin ve taşlarının o enerji dalgalarını dağıttığı öne sürülmektedir.

Daha önce dediğimiz gibi nazar çok etkili ve aynı zamanda zarar verebilen bir olgudur. Kişinin kendisine nazar değdiğini anladığında belirttiğimiz duaları okuması daha faydalı olacaktır.

bir yorum bırakın