NAZAR NASIL DEĞER?

Nazar kelimesi, arapça kökenli olup bakmak ve görmek anlamını taşımaktadır. Nazar dünyaca kabul edilmiş ve islam dünyasında da inanılan bir kavramdır. Nazarın insan zihninin oluşturduğu dalgalar ile etrafındakileri etkilediği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. İnsan zihninin bu enerji dalgalarını kişi üzerine yoğunlaştırması sonrası nazar dediğimiz ve kuran da da sözü geçen bu olguya nazar adı verilmiştir. Kuran da ve hadislerde de nazardan bahsedilmiştir.

Kişiler yoğun duygular ile birine ya da bir objeye baktığında , o zihindeki enerji dalgaları o kişi ya da objeye negatif yönde etkiler. Kişiler haset kin ya da çok fazla beğenme duyguları ile yoğunlaştığında nazar değmesi gerçekleşir. İnanışlara bakarsak, sarışın mavi gözlü ya da bal rengi göze sahip olan kişilerin nazarının daha çok değdiğine inanılır . bununla birlikte kahverengi ve yeşil gözlü insanların daha fazla nazara geldikleri düşünülür. Nazar değen kişi bunu nasıl fark eder sorusuna gelecek olursak nazar değen kişi sürekli esnemeye başlar, ya da başına aniden bir ağrı girebilir ya da yolda giderken ayağını burkar ,burkmasının yanı sıra düşme olayları da gerçekleşebilir. Nazar sadece insanlara değmez eşyalara da değebilir, aynaya bakarken aniden ayna çatlayabilir, bir araba kaza yapabilir. Bunlara bakarak nazarın ne kadar etkili olduğu çok rahatlıkla görülebilir.

Nazardan korunmak için çeşitli yollar tercih edilmiştir. Kuran da nazar ile ilgili dualar ve ayetler vardır ve bu duaların başında ise felak ve nas sureleri gelmektedir . Nazar değen kişi kalem suresinin 51. Ve 52 . ayetlerini okuyarak ta rahatlayabilir. Nazar değen kişi bunları okuduğunda rahatlayacaktır. Bunun yanı sıra değişik inanışlar da bulunmaktadır. buna örnek verecek olursak, mavi boncuk ve kehribar taşının nazarı yok ettiğine dair görüşler vardır. Bu taşların nazarın etkisini dağıttığı düşünülür. Kişi bunları takarak nazarın etkisinden kurtulacaktır. Bu renklerin ve taşların o enerji dalgalarını dağıttığı öne sürülmektedir.

Daha önce dediğimiz gibi nazar etkili ve aynı zamanda zarar verebilen bir olgudur. Kişinin kendisine nazar değdiğini fark ettiğinde belirttiğimiz duaları okuması daha faydalı olacaktır

bir yorum bırakın