MUSKANIN ETKİSİ NE KADAR SÜRER?

Muskanın etkisinin ne zaman başlayacağından ve muskanın etkisinin ne kadar süreceğinden önce muskanın ne olduğunu neden ve hangi amaç ile yapıldığını ve yine hangi amaçlara hizmet ettiğini ve ardından elbette etkisini ne zaman göstereceğini açıklamamız gerek. Öncelikle muska nedir sorusuna cevap vermek en doğrusu olacaktır. Muska kişi üzerinde bulunan hastalıkları kötülüleri ve ya da nazarları uzaklaştırmak ve aynı zamanda korumak için ve aynı zamanda boyna asılan ve yine genelde üçgen şeklinde olan yazılı kağıttır. Muska kelimesinin aslına bakacak olursak muska kelimesi nüsha anlamına gelmekte. Arapça kökenli olan bu kelime dilimize nüsha olarak geçmiştir. muska kelimesi kuzey afrika da hurz doğu arabistan da hamaya, hafiz ve ya maaza adı verilmiştir. Hadis ve fıkh kitaplarında ise rukye olarak ta geçmektedir. Muska çoğunlukla hastalıklardan ve kötülüklerden korunmak için hazırlanan taşınan ve aynı zamanda üçgen şeklinde taşınan kağıttır.

Muskalara sadece sure ayet ve hadisler yazılmasının yanı sıra ALLAH ın meleklerinin adları tılsımlı sözler ve rakamlar da eklenerek hazırlanmaktadır. İslam alimleri kişiye zarar veren şeyleri üçe ayırmışlardır. bunlardan ilki açlık için ekmek yemek ve susuzluk için su içmek gibi kesin ve kati olanlarıdır. Kişi zararı giderecek şeyi kullanmak farz ve onu terk etmek ise haram dır. muhtemel olanı yapmak iyidir ancak onu terk etmek haram değildir. Son çeşidini yapmak ise, caizdir.

Yine muskalar yapılırken ve hazırlanırken bunu sıradan insanlar yapmamaktadır. Bu alanda uzman kişiler tarafından yapılması gereken bir yazıdır. Muskalarda ayet hadis ve tılsımlı kelimeler ve sayılar bulunduğu için her insan bunları bilmediği gibi yazaması da mümkün değildir …muskalar hastalıktan kurtulma gibi birden fazla amaçlar için yapılabilir. Bunlar tabiki yazıldıktan sonra dualanır, bunlar çoğunlukla salih olan kişiler tarafından yapılsa daha iyi olacaktır. Muskaların erki süreleri de yapan kişiye ve ne amaç ile yapıldığına bağlıdır, bazı muskalar hayat boyu süreceği gibi bir süre sonra etkisini kaybeden muskalar da vardır. Etkisini bir süre kaybeden muskaların yenilenmesi gerekmektedir.

Leave a comment