MUSKA NEDEN TAKILIR?

Muskanın günah olup olmadığı neden yapıldığı ve yine neden takıldığı tartışma konusu olmuştur her zaman.bi grup muskanın koruma amaçlı takıldığı için günah olmadığını savunurken bir başka grup ise, insanın kaderine müdahale ettiği için günah olduğunu savunmuştur. Muskanın neden takıldığı konusunu açıklamadan önce muskanın ne olduğunu ve hangi amaç ile takıldığını açıklamak en doğrusudur. Muska bir insanın üzerinde bulunan ve ya oluşan hastalıkları kötülüleri ve ya da nazarları uzaklaştırmak ve korumak için boyna takılan yazılı kağıttır. Muska kelimesi nüsha anlamını taşır. Muska kelimesi Arapça kökenli olup dilimize nüsha olarak geçmiştir. muska kelimesi kuzey afrika da hurz doğu arabistan da hamaya, hafiz ve ya maaza olarak yer almıştır. Hadis ve fıkh kitaplarında ise rukye olarak yerini almıştır. Muska genelde hastalıklardan ve kötülüklerden korunmak için hazırlanan taşınan ve aynı zamanda üçgen şeklinde hazırlanıp taşınan kağıttır.

Muskalara sadece sure ayet ve hadisler yazılmasının yanı sıra ALLAHın meleklerinin adları tılsımlı sözler ve rakamlar da eklenir. İslam alimleri kişiye zarar veren şeyleri üç ana gruba ayırmışlardır. bunlardan ilki açlık için ekmek ve susuzluk için su içmek gibi kesin ve kati olanlarıdır. Kişinin zararı giderecek şeyi kullanmak farz ve onu terk etmek ise haram dır. muhtemel olanı yapmak iyidir ancak onu terk etmek haram değildir. Son çeşidini yapmak ise, caizdir.

muskalar yapılırken ve ya hazırlanırken bunu sıradan insanlar yapamazlar. Bu alanda uzman kişiler tarafından yazılması gereken bir yazıdır. Muskalarda ayet hadis ve tılsımlı kelimeler ve sayılar bulunduğu için her insan bunları bilmediği gibi yazamaz da …muskalar hastalıktan kurtulma gibi birden fazla amaçlar için yapılabilmektedir. Bunlar tabiki yazıldıktan sonra dualar okunur, bunları çoğunlukla salih olan kişiler tarafından yapılsa daha iyi olacaktır.

Gerçek Müslüman kişiler sihir büyü fal gibi şeylere inanır ancak her zaman uzak dururlar. Bunun yanı sıra mezarlara mum dikmek tellere ip bağlamak gibi batıl olan her şeye karşı çıkar. Muska yazılmasının büyü olduğunu ileri süren kişiler kesinlikle yanılırlar. Muska yazmak büyü değil, kişinin kendisini dua yolu ile koruma altına alması denilebilir. Büyüler de ise öncelikle bakım yapılır ve bu bakım kişinin ismi ve anne ismi ile bakılır, kişinin anne ismi olmadan yapılacak bir bakım olumlu sonuç vermeyebilir. Bu yüzden kişinin anne ismi olmadan bakım yapmak sağlıklı olmayacaktır. Bu sebepten dolayı kişinin anne ismi oldukça önemlidir.

bir yorum bırakın