MUSKA GÜNAH MI?

Muskanın günah olup olmadığını açıklamadan önce muskanın ne olduğunu açıklamak daha doğru olacaktır. Muska bir insanın üzerinde bulunan ve ya oluşan hastalıkları kötülüleri ve ya da nazarları uzaklaştırmak ve bununla birlikte korumak için boyna takılan yazılı kağıttır. Muska kelimesinin özüne bakarsak muska kelimesi nüsha anlamına gelir. Muska kelimesi Arapça kökenli olup dilimize nüsha olarak geçmiştir. muska kelimesi kuzey afrika da hurz doğu arabistan da hamaya, hafiz ve ya maaza olarak yer almıştır. Hadis ve fıkh kitaplarında ise rukye olarak yerini almıştır. Muska genelde hastalıklardan ve kötülüklerden korunmak için taşınan ve aynı zamanda üçgen şeklinde hazırlanıp taşınan kağıttır.

Muskalara sadece sure ayet ve hadisler yazılmasının yanında ALLAHın meleklerinin adları tılsımlı sözler ve rakamlar da eklenir. İslam alimleri kişiye zarar veren şeyleri üç ana gruba ayırmışlardır. bunlardan ilki açlık için ekmek yemek ve susuzluk için su içmek gibi kesin ve kati olanlarıdır. Kişi zararı giderecek şeyi kullanmak farz ve onu terk etmek ise haram dır. muhtemel olanı yapmak iyidir ancak onu terk etmek haram değildir. Son çeşidini yapmak ise, caizdir.

muskalar hazırlanırken bunu sıradan insanlar yapamazlar. Bu alanda uzman kişiler tarafından yapılması gereken bir yazıdır. Muskalarda ayet hadis ve tılsımlı kelimeler ve sayılar bulunduğu için her insan bunları bilmediği gibi yazamaz da …muskalar hastalıktan kurtulma gibi birden fazla amaçlar için yapılabilmektedir. Bunlar tabiki yazıldıktan sonra dualar okunur, bunları çoğunlukla salih olan kişiler tarafından yapılsa daha iyi olacaktır.

Gerçek Müslüman sihir büyü fal gibi şeylere inanır ancak her zaman uzak dururlar. Bunun yanı sıra mezarlara mum dikmek tellere ip bağlamak gibi inanışlara da karşı çıkar. Muska yazılmasının büyü olduğunu ileri süren kişiler kesinlikle yanılırlar. Muska yazmak büyü değildir, kişinin kendisini dua yolu ile koruma altına almasıdır. Büyüler de ise öncelikle bakım yapılır ve bu bakım kişinin ismi ve anne ismi ile bakılır, kişinin anne ismi olmadan yapılacak bir bakım olumlu sonuç vermeyebilir. Bu yüzden kişinin anne ismi olmadan bakım yapmak sağlıklı olmayacaktır. Bu sebepten dolayı kişinin anne ismi oldukça önemlidir.

Leave a comment