MUSKA GÜNAH MI DİYANET

Diyanet ülkemizde din ilgili konular ile ilgilenen devletin bir yapısıdır. Diyanet işlerine göre muskanın günah olup olmadığı yine tartışma konusudur. Muska insanların koruma amaçlı ve genelde boyunlarına takılan üçgen şeklindeki yazılan yazıdır. dinimize göre büyüler vardır ancak büyü herkese haram kılınmış ve yasaklanmıştır. Büyü yapmanın büyük günahlar arasında yer aldığını herkesin bilmesine rağmen büyüler insanların bir türlü vazgeçemediği bir konu olmuştur. İnsanların çoğu muskayı büyü ile karıştırıp günah sanıyorlar ama muska günah değildir. İnsanlar büyüden hastalıktan korunmak için taktıkları bir korumadır. Muskalara sadece sure ayet ve hadisler yazılması ve ALLAHın meleklerinin adları tılsımlı sözler ve rakamlar da eklenerek hazırlanır. İslam alimleri kişiye zarar veren şeyleri üç gruba ayırmış durumlar. Bu gruplardan ilki açlık için ekmek yemek ve susuzluk için su içmek gibi kesin ve kati olanlarıdır. Kişi zararı giderecek şeyi kullanmak farz ve onu terk etmek ise haram dır. muhtemel olanı yapmak iyidir ancak onu terk etmek haram değildir. Son çeşidini yapmak ise, caizdir.

muskalar yapılıp hazırlanırken bunu sıradan insanlar yapamazlar. Bu alanda ve bu konuda uzman kişiler tarafından yapılması ve hazırlanması gereken bir yazıdır. Muskalarda ayet hadis ve tılsımlı kelimeler ve sayılar bulunduğu için her insan bunları bilmediği gibi yazamaz da …muskalar hastalıktan kurtulma gibi birden fazla amaçlar için yapılabilir. Bunlar tabiki yazıldıktan sonra dualar okunur, bunları çoğunlukla salih olan kişiler tarafından yapılsa daha iyi olacaktır.

Gerçek Müslümanlığı yaşayan kişiler sihir büyü fal gibi şeylere inanır ancak her zaman uzak durmasını bilirler. Bunun yanı sıra mezarlara mum dikmek gibi tellere ip bağlamak gibi inanışlara da karşı çıkar. Muska yazılmasının büyü olduğunu iddaa eden kişiler kesinlikle yanılırlar. Muska yazmak büyü değildir, kişinin kendisini dua yolu ile koruma altına almasıdır. Büyüler de ise bakım yapılır ve bu bakım kişinin ismi ve anne ismi ile bakılır, kişinin anne ismi olmadan yapılacak bir bakım olumlu sonuç vermeyebiliyor. Bu yüzden kişinin anne ismi olmadan bakım yapmak sağlıklı olmayacaktır. Bu sebepten dolayı kişinin anne ismi oldukça önemlidir.

bir yorum bırakın