HANGİ MALZEMELERDEN TÜTSÜ YAPILABİLİR ?

Tütsüler tarih boyunca sıkça kullanılmıştır. Tütsüler kullanılış amaçlarına göre çeşitlilik gösterirler. Tütsünün ilk çıktığı zamanlarda şifa amacı ile hayvan kemikleri dahi kullanılıyordu. Bildiğimiz tütsüler ise bitkiler kurutularak yapılmaktadır. Her bitkinin etkisi ve kokusu farklıdır. Bazı bitkiler şifa vermektedir ve insan şifa bulmak için bu tütsülerden faydalanmıştır. her hangi bir tütsünün yapılmaası için bitkinin kurutulması gerekmektedir.

Yukarıda dediğimiz gibi her bitkinin kokusu ve etkisi faklıdır. Kişi şifa amaçlı mı kullanmak istiyor, yoksa sadece güzel kokmasından dolayı mı İstiyor, bunu öğrenmek gerekir. bir çok bitki çeşiti ve bu bitkilerden yapılan tütsüler vardır. Bunları örnek ile açıklarsak eğer, nane ve lavantadan yapılan tütsüler genel olarak rahatlatma amacı ile yapılan tütsülerdir. Şifa amaçlı yapılıyor ise çörek otu ve üzerlik tohumundan yapılan tütsülerden yararlanılır. Bu tüsüler ortama ve kişiye ruhsal açıdan şifa verir negatif enerjiden arındırılır. Bu tüsüler şifa amaçlı yapılırken aynı zamanda arınmak için yapılan tütsülerdir.

Peki bir tütsü nasıl yapılır. Aslında çok kolay bir yapımı vardır. Öncelikle marangozhane den alınan ince çekilmiş bir talaş, ağaçlardan elde edebileceğimiz sakız ya da reçineler, gerisi kişinin ne amaçla tütsüyü yapmak istediğine kalıyor. Kişi rahatlamak amacı ile yapmak istiyorsa nane ve ya lavanta gibi aromalar tercih edebilir. Bir arınma ve ya şifa amaçlı yapmak istiyor ise çörekotu ve üzerlik tohumunu çok rahatlıkla kullanabilir. Tütsü yapmak isteyen kişi tercih edeceği bitkileri bulduktan sonra gerisi kolay, aynı zamanda tercih edilen bitkilerin yağları da kullanılabilir. Kişi bu malzemeleri kulak memesi kıvamında yaptıktan sonra bulacağı bir çöp şiş in etrafına sararak bir tütsü elde etmiş olacaktır. Tütsü yapımı çok kolay olsa da etkisi insana oldukça fazladır. Tarihten günümüze kadar insanlar tütsülerden hiç vazgeçmemişlerdir. Tarihin her kısmında tütsüler varlığını korumuştur. Tütsüler sayesinde ortamlar güzel kokmuştur. İnsanlar için bir rahatlama yöntemi haline gelmiştir. Herkes evinde kolaylıkla istediği tütsüyü yapabilir. Kişi sadece hangi bitkinin ne faydası var ve kişi ne istiyor buna karar vermelidir.

bir yorum bırakın