GECE ISLIK ÇALMAK UĞURSUZLUK GETİRİR Mİ ?

Tarihten bu yana insanlar kendilerine uğursuzluk getirecek olan her şeyden uzak kalmak istemişlerdir. Tüm dünyanın insanlara uğursuzluk getiren bir takım batıl inançların olduğunu kabul etmişlerdir. Bunların başında ise 13 rakamı gelmektedir. Hatta bazı ülkelerde ev numaraları arasından 13 rakamı çıkarılmıştır. Yine yaygın bir inanç olan ve uğursuzluk getirdiğine inanılan inanç merdiven altından geçmektir. Bunun nedeni ise, duvara dayanmış bir merdiven üçgen şeklini oluşturmaktadır ve mısır da üçgenlerin kutsal olduğuna dair bir inanç vardır, üçgenlerin içinden geçmek tanrılara saygısızlık ve baş kaldırma anlamı taşımaktadır ve bu üçgen içinden geçen kişiler cezalandırılmıştır. Bu yüzden bir çok kişi merdiven altından geçmenin uğursuzluk getirdiğine inanır ve bu yüzden merdiven altlarından geçmezler.

Batıl inançların bir diğeri ise gece ıslık çalmaktır. Bunun uğursuzluk getirdiğine inanılır. Her ne kadar bunun batıl olduğu bilinse de insanlar yine yapmak istemezler. Bu konu hakkında bir çok görüş vardır, kimileri ses çıkmasın diye bunun söylendiğini iddaa eder, kimi de daha farklı bir yaklaşım sergilerler. Dinimizce gece yarısı ıslık çalınmasının uygun olmadığı bilinir. Gerekli olmadığı halde çalınan ıslık şeytanı cinleri ve ya negatif enerjileri beraberinde getirdiği söylenmektedir. Japonya da gece ıslık çalındığında yılanların o gece ıslık çalan kişiyi ziyaret ettiği rivayet edilmiştir. Bizim dinimizde ise gece çalınan ıslık kötülükleri getirir. Özellikle mezarlıktan geçerken ıslık çalınırsa ve ya şarkı türkü söylenirse bu mezarlıkta yatan ölülere saygısızlık anlamı taşır. Bunları yapan kişilerin çarpıldığı söylentiler arasındadır. Mezarlıktan geçerken yapılması gereken ölülere selam vermektir, bunun yerine ıslık çalmak saygısızlık olacaktır, bu yüzden dinimizce kutsal olan yerlerde böyle saygısızlık yapanlara şeytanın cinlerin musallat olmaları normal karşılanabilir.

Çocukluktan itibaren hepimize yasak edilen şeylerden birisi de gece ıslık çalmamamızdır. Büyüklerimiz her zaman uyarmışlardır. Gece çalınan ıslığın uğursuzlukları şeytanı çağırma yolu olarak görmüşlerdir. Gece çalınan ıslığın uğursuzluk getirmesinden değil de dinimizce hoş karşılanmayan bir durum olduğundan yasak edilmiştir. Elbette buna inanmayan kişiler de oldukça fazladır.

 

Leave a comment