FAYDALI TÜTSÜLER

Tütsüler tarih boyunca çok çeşitli sebeplerle yapılmış ve kullanılmıştır. Bazen dini törenler için kullanılmıştır, bazen de etrafın güzel kokması için ve yine bazen de büyülerde kullanılmıştır. Eski tarihlerde tütsüler hasta olan ve özellikle sara hastalarında kullanılmıştır. Bazı değişik tütsüler ise sinir hastalıklarının tedavisinde kullanılmıştır. Tütsüler çoğunlukla bitkilerin kurutulmasıyla yapıldığı bilinmektedir. Ancak okunan hayvan kemiklerinden de yapıldığını öne sürülmektedir.

Tütsülerin genellikle bitkilerden yapıldığını söylemiştik. Bitkilerden yapılan bu tütsüler ile ortama farklı bir enerji yayılabilir. Kimi hastalıklarda tütsüler kullanılmaktadır, sağlığa faydalı tütsülerden söz edecek olursak, adaçayı tütsüsü ile ortamdaki negatif enerji dağıtabilir ve rahatlayabiliriz, bu tütsünün yanında yine rahatlatan üzerlik tohumu bulunur ve bundan yapılan tütsünün ayrı bir yeri vardır, nedeni , büyü ve doğa üstü varlıklardan kurtulmada kullanılan yöntemlerden biride üzerlik tohumu tütsüsüdür ve genellikle bu tütsü kullanılmaktadır. nazar olduğu düşünüldüğü zamanda yine bu tütsünün kullanıldığı bilinmektedir. Evinizi negatif olan her seyden korumak isteyen kişiler çoğunlukla bu tütsüleri yakarak evde gezerler ve bunlar yapılırken felak ve nas surelerinin okunması tavsiye edilir. Bunu bir defa değil de ne zaman gerekli görülürse o zaman yapılması doğru olur.

Sardal ağacının ve limon un karışımından yapılan yardley tütsüsü son derece rahatlatıcı olmakla birlikte başarının sembolü olarak kabul edilmiştir. Aynı zamanda hipnozlar da da kullanıldığı bilinmektedir. bir diğeri ise güllerden yapılan tütsülerdir, en çok dualar yapılırken kullanılır şifa vericidir ve korku terapilerinde de kullanılır. Portakal çiçeklerinden yapılan tütsüler ise yine çok rahatlatıcıdır ve kulak burun boğaz için oldukça faydalı olduğu bilinmektedir. Yine yasemin çiçeğinden yapılan tütsülerde oldukça rahatlatıcı olur sinirlere iyi gelir. Hastalık ve acıları azalttığı bilinmektedir.

Yukarıda belirttiğimiz gibi doğa da bir çok bitki var ve bunlardan yapılan tütsü çeşitleri de oldukça fazladır, her bitkinin ve bunlardan yapılan tütsülerin ,insan üzerinde farklı etkileri bulunmaktadır. Ortama güzel kokular vererek ve insanları rahatlatan yönleriyle tütsüler insanların hayatında vazgeçilmez hale gelmiş durumdadır. Her tütsünün ortama yaydığı enerji farklıdır. Bu yüzden her evde bir tütsüye rastlamak mümkündür.

bir yorum bırakın