ESMAÜL HÜSNA ZİKİR GÜNLERİ VE SAYILARI

Esmaül hüsna okunurken dikkat edilmesi gereken unsurlar vardır ve bu kişi bunları yerine getirerek esmaül hüsna yı okuması gerekmektedir. Kişi esmaül hüsna yı okumaya başlamadan önce ALLAH ın izni ile 2 rekat namaz kılması gerekir. Kişi namazını kıldıktan sonra sessiz sakin ve yanı zamanda haram olan bir şeyin olmadığı bir yerde okunması en iyisi olur. Kişi bunu da yerine getirdikten sonra elbette her şeyde olduğu gibi besmele çekip öyle okumaya başlaması gerekir. bilindiği gibi esmaların sayısı vardır ve kişi kaç adet okuyacağını ve bilir ve bunu ağır bir şekilde okuyarak yapması gerek. Esmayı her okuduğunda sonuna CELLE CELALÜHÜ (Yüce ve aziz ) denerek devam edilir her zaman. Bunların ardından kişinin haceti ve dileği her ne ise bu istenir. Şunu belirtmekte fayda var her zaman, kişi kendisi için hoş olmayan bir şeyi başkası için istemek amacı ile esma okumamalıdır.

Tüm İnsanların kötülükten korunmak için duaları ve ayetleri sık sık okuması tavsiye edilir. Şirinlik ayeti dediğimiz bir ayet vardır, kişi bu ayeti ara vermeden devamlı bir şekilde okuduğunda kişi insanlara şirin ve iyi görünmeye başlayacaktır. Çoğunlukla kadınlar eşlerine iyi ve şirin görünebilmek için ve ya da başka kişilere şirin görünmek için bu ayeti okurlar. Şirinlik ayeti dediğimiz ayet asla büyü yerine geçmez. Şirinlik ayeti ALLAH ın izni ile okunan bir ayet olarak yerini almıştır. Bu ayetin Büyü ile hiçbir ilgisi yoktur. Allah ın isimlerini sıkça söylemek insana bir zarar vermez, ancak esmalar okunurken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır.

Esmaül hüsna zikir günleri ve sayıları vardır ve insanlar bunlara dikkat ederek okuduğunda etki etmesi büyük ihtimal olacaktır. Bunlara örnek verecek olursak er rahman Pazar günleri 298 kez okunur, er rahim 258 pazar günü, es selam 131 Pazar günü, el kahhar 306 Salı günü gibi örnekler verilebilir. Dediğimiz gibi esmaların belirli sayıları ve zamanlarının olmasının yanı sıra günleri de vardır. Bu yüzden kişilerin bunlara dikkat ederek yapması en doğrusu olacaktır.

Leave a comment