ESMAÜL HÜSNA NIN ETKİSİ NE ZAMAN BELLİ OLUR

Yüce rabbimiz bize kötülüklerden korunmak adına okunmamız gereken ayet ve duaları da biz insanlara göndermiştir. Kötülükler de yine yüce rabbimizin izni ile gerçekleşir ama insanlar dua ederek bunlardan korunur ve Allah bunun için bize kutsal kitabı göndermiştir, insanların bol bol dua edip şükretmeleri için. Yoksa yüce rabbimizin bizim dualarımıza ihtiyacı yok. O her şeyden münezzehtir. İnsanlar okusun öğrensin diye indirilmiştir.

Bol bol dua etmek ALLAH ın adlarını bolca anmak zikretmek ve anmak hiçbir sayıya tabi tutulmamıştır. Yüce yaratıcımız Allah ı yüceltmek ve şükretmek için yapılan zikirler oldukları için kimseye hiç bir zararı olmaz. Zarar vermesinin aksine yararı vardır, çünkü Allah ın adlarının hepsinin bir anlamı var ve insanlar bunları sürekli ve düzenli okuyarak kendilerine yarar sağlamıştır. Yüce yaratıcımız her şeyi insanoğlunun önüne sermiştir, insanlar yararlansın diye. Allah ın isimlerinin zikredilmesi de bir şükür duası anlamı taşır. Bu sebepten yüce Allah ın isimlerini zikretmek ve dua etmek kimseye asla zarar vermez. İsteyen herkes ne kadar isterse okuyabilir ve zikredebilir.

Esmalar ise, belirli zamanlara ve sayılara tabi tutulmuş. Ne zaman ne kadar anılacağına zikredileceğine ve okunacağına ise, ilim sahibi kişiler belirlemişlerdir. Her şeyde nasıl bir kurallar zinciri var ise, esmalarda da uyulması gereken kurallar olur ve bu kurallar yine ilim sahibi insanlar tarafından belirlenir. Her esmanın bir anlamı ve dua şekli olur, bunlara uyulmadan yapılan ve okunan dualar olsun esmalar olsun okuyan kişiye biraz fazla ağır gelir ve bununla birlikte taşımayabilir. Bu yüzden ilim sahibi insanlar her kişiye belli sayılarda esmalar verir okusunlar zikredilsin diye, yeni başlayan kişilere verilen esma sayısı, sürekli ve devamlı esmaları zikreden kişilerden farklı olur. Aynı sayıda çekerse bu okuyan kişiye fayda değil zarar verir.

Büyüler çok çeşitli yollar ve değişik amaçlar ile yapılmaktadır. Kimi büyüler hayırlara vesile olurken kimi büyüler ise sadece düşmanlık ve zarar vermek yapılır her zaman.

bir yorum bırakın