BÜYÜDEN KORUNMA MUSKASI

Büyü denilen işlem türü pek çok amaç için yapılmaktadır. Büyüler insanlık tarihinde çok eski dönemlere kadar dayanmaktadır ve büyüler özellikle de orta çağ döneminde büyük bir gizlilik içerisinde yapılmıştır. O dönemlerde büyüleri yapan kişilere cadı adı verilmiştir ve cadılık damgasını yiyen insanların cezası ölüm olarak belirlenmiştir. Hatta sadece bu iş için cadı avcıları grubu kurulmuştur. Ellerinde yani avuç içlerinde siyah leke olan insanlar cadı damgasını yemiştir. Ortaçağ döneminden İlerleyen dönemlerde bu kavram ortadan kaybolmuştur ve günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Büyüler çok çeşitli olmasının yanında birçok malzeme kullanılarak yapılırlar, bu yüzden büyünün hangi niyet ve amaç ile yapıldığı çok önemlidir. Her ne kadar büyü türleri çok fazla olsa bile iki ana grupta ayrılarak incelenir bunlar ak büyü ve kara büyü olarak ayrılmıştır. İçerisinde kötülük olmayan ve temiz niyetler ile yapılan büyülere ak büyü denirken kötü ve şeytani niyetler ile yapılan büyülere ise kara büyü adı verilmiştir. Kara büyülerin amacı sadece zarar vermektir ve bu büyüler şeytani varlıkların yardımı ve desteği ile yapılmaktadır.

. Muska kişi üzerinde olan hastalıkları kötülükleri ve ya nazarları uzaklaştırmak ve aynı zamanda korumak için ve aynı zamanda boyuna asılan ve bileğe takılan yazılı ve dualı kağıttır. Arapça kökenli bir kelimedir ve dilimize nüsha olarak geçmiştir. muska kelimesi kuzey afrika da hurz doğu arabistan da hamaya, hafiz ve ya maaza adını almıştır. Hadis ve fıkh kitaplarında ise rukye olarak geçmektedir. Muska çoğunlukla hastalıklardan ve kötülüklerden korunmak için taşınan ve aynı zamanda üçgen şeklinde taşınan kağıttır.

Muskalar sure ayet ve hadisler ile yazıldığı gibi yüce ALLAH ın meleklerinin isimleri tılsımlı sözler ve rakamlar ile de hazırlanabilir. İslam alimleri kişiye kötülük veren şeyleri üç ana gruba ayırmışlardır. Bunlardan ilk öncesi açlık için ekmek yemek ve susuzluk için su içmek gibi kesin ve kati olanlarıdır. Kişi zararı giderecek şeyi kullanmak farz ve onu terk etmek ise haram dır. muhtemel olanı yapmak iyi fakat onu terk etmek haram değildir. Son çeşidini yapmak ise, caizdir. muskalar yazılıp hazırlanırken bunu sıradan insanlar yapmamaktadır

bir yorum bırakın