BULUNAN MUSKA NE YAPILMALI

Yapılan Muskanın etkisinin ne zaman başlayacağından önce muskanın ne olduğunu neden yapıldığını hangi amaçlara hizmet ettiğini ve ardından elbette etkisini ne zaman göstereceğini açıklayalım. Öncelikle muska nedir sorusuna cevap vermek en doğrusu olacak, Muska kişi üzerinde bulunan hastalıkları kötülüleri ve ya da nazarları uzaklaştırmak ve aynı zamanda korumak için ve aynı zamanda boyna asılan yazılı bir kağıttır. Muska kelimesinin aslına bakacak olursak muska kelimesi nüsha anlamına gelir. Arapça kökenli olan bu kelime dilimize nüsha olarak geçmiş. muska kelimesi kuzey afrika da hurz doğu arabistan da hamaya, hafiz ve ya maaza adı verilmiştir. Hadis ve fıkh kitaplarında ise rukye olarak geçmekte. Muska çoğunlukla hastalıklardan ve kötülüklerden korunmak için taşınan ve aynı zamanda üçgen şeklinde taşınan bir kağıttır.

Muskalara sadece sure ayet ve hadisler yazıldığı gibi ALLAHın meleklerinin adları tılsımlı sözler ve rakamlar da eklenerek yazılabilir. İslam alimleri kişiye zarar veren şeyleri üçe ayırmışlardır. bunlardan ilki açlık için ekmek yemek ve susuzluk için su içmek gibi kesin olanları ve Kişi zararı giderecek şeyi kullanmak farz ve onu terk etmek ise haram dır. muhtemel olanı yapmak iyidir ancak onu terk etmek haram değildir. Son çeşidini yapmak ise, caizdir.

Yine muskalar hazırlanırken bunu sıradan insanlar yapamaz. Bu alanda uzman kişiler tarafından yapılması gereken bir yazıdır. Muskalarda ayet hadis ve tılsımlı kelimeler ve sayılar bulunduğundan dolayı her insan bunları bilmediği için yazamaz da …muskalar hastalıktan kurtulma gibi birden fazla amaçlar için yapılabilir. Bunlar tabiki yazıldıktan sonra dualanır, bunlar salih olan kişiler tarafından yapılsa daha iyi olacaktır.

Muskalar büyü ile de yapılırlar, büyü yapılan kişinin bir yerine ve ya evinde bir yere saklanır, kişi evinde ve ya başka bir yerinde muska bulduğunda asla kendisi müdahale etmemelidir. Muskayı bulan kişi muska alanında uzman birinden yardım alarak muskadan kurtulmalıdır. Uzman kişi öncelikle muskanın hangi amaç ile yapıldığını bakım ile öğrenmek ve ardından muskadan kurtulmak için işlemler yapmaya başlayacaktır. Ancak asla kişi bir muska bulduğunda kendi başına bir şeyler yapamamalıdır.

bir yorum bırakın