ANADOLUDA EN YAYGIN OLAN BATIL İNANÇLAR NELERDİR ?

Tüm dünya da ve ülkemizde uğursuzluk getirdiğine ve dikkat etmemiz gereken şeyler olduğuna inanılan bir çok batıl inanç bulunmaktadır. İnsanlara ne kadar bunlar batıl inanç aslında böyle bir şey yoktur desek bile insanlar bi kere inanmışlardır ve o şeyin uğursuzluk getirdiğine olan inançlarını değiştirmek çok zor hale gelmiştir. İnsanlar korkularından dolayı inanmayı tercih etmiş olabilirler. Dinimizde batıl inançlara yer yoktur ama buna rağmen çok fazla batıl inançlar vardır. Uğursuzluk getireceğine inanılan şeyleri yaptıklarında ya çarpılacaklarına inanırlar ve ya şeytanın yanlarına geleceklerine inanmışlardır.
Batıl inançlar ülkemizde oldukça fazladır. Mezarlıktan ağaç kesilir ise kesen kişi çarpılır. Nedeni ise mezarlıktaki ağaçlarda cin olduğuna inanılır ve ağaç kesildiğinde cinlerin kesen kişiyi çarptığına inanılır. Bir diğer inanış ise, türbe den bir nesne alıp götüren kişi yine çarpılır. Mezarlığı parmaklarıyla işaret edenin parmaklarının kuruyacağına inanılır. Ayakkabının ters dönmesi kişinin hastalanacağına ve ya öleceğine işarettir. Yarım çay içen kadın dul kalır. Ölünün elbiseleri ölü yıkayan kişilere verilir. Yatarken çorapları baş tarafa koymak iyi değildir, kişiye uğursuzluk getirir. Eller yıkanırken sağ elden başlamak gerekir, sol elden başlar isek uğursuzluk gelir. Sağ el kaşınırsa para gelir sol el kaşınır ise para çıkar, çoraplar kıbleye doğru giyilmez yine uğursuzluk getirdiğine inanılır. Yine en yaygın olan batıl inanç ayna kırmak merdiven altından geçmek ve kara kedinin görüldüğünde saçın çekilmesi yine uğursuzluk getiren şeyler arasında yerini alır.
Batıl inançlar bilim ile tamamen ters düşer. Akla mantığa aykırı şeylerdir. Dinimizde de yine yeri yoktur .buna rağmen insanlar bunlara inanmak hiç vazgeçmemişlerdir. İnsanları inanmaya iten en önemli faktör ise korkulardır. Tarihten bu yana bu inanışlar hep varlığını sürdürmüştür. İnsanlar bu inanışların batıl olduğunu bildikleri ve ya duydukları halde inanmaktan bir türlü vaz geçmemişlerdir. Ülkemizde de yine aynı durum geçerlidir. Dinimizde böyle şeylere yer olmadığı halde insanlar batıl olan bu inanışlara inanmaktan asla vazgeçmediler. Dinimizde batıl inançlara yer yoktur.

bir yorum bırakın